Výstava LOOS AND PILSEN byla zahájena v Plzeňském domě v Bruselu

Výstava připravená v roce 2020 u příležitosti výročí 150 let od narození Adolfa Loose, putuje po světových metropolích. Po Tel Avivu, New Yorku, Vídni, Paříži, Tokiu a Mnichovu je aktuálně k vidění v Plzeňském domě v Bruselu.

Cílem výstavy je představit v zahraničí Loosovu unikátní tvorbu v plzeňských interiérech, neboť Plzeň je městem s druhým největším počtem jeho realizací po Vídni. Autorem výstavy je Petr Domanický, architekt a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni. Projekt byl finančně podpořen městem Plzeň.

Vernisáž výstavy se konala 9. února 2023 v Evropské kanceláři Plzeňského kraje v Bruselu. Návštěvníky uvítal Petr Vanka, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropských záležitostí, dále promluvil Pavel Klucký, velvyslanec ČR v Belgickém království, a Kristýna Halounová, ředitelka Českého centra v Bruselu. Za spolupráci poděkoval Ondřej Kozibratka a o výstavě promluvila Gabriela Darebná, oba ze Západočeské galerie v Plzni.

Multimediální výstava je členěna na tři části. V té úvodní je představen světově uznávaný architekt Adolf Loos, jeho životní příběh a tvorba v Plzni. Prostřednictvím historických fotografií a textů na velkoformátových panelech přiblížil autor výstavy hlavní aspekty, díky kterým se Loosovo dílo stalo nadčasovým. Další část výstavy se zaměřuje na příběhy plzeňských investorů Loosových realizací, jejichž osudy mnohdy tragicky poznamenala druhá světová válka. Většinou se jednalo o bohaté rodiny obchodníků a průmyslníků, jakými byli Hirschovi, Beckovi, Krausovi, Brummelovi, Voglovi a Semlerovi. Poslední část výstavy dává nahlédnout do plzeňských loosovských realizací. Působivé velkoformátové fotografie interiérů v současné podobě po rekonstrukci přímo lákají k návštěvě Plzně. Výstava je doplněna o interaktivní obrazovky, které nabízejí více pohledů do interiérů, ale i dobové fotografie a další historické dokumenty. Závěr výstavy je věnován pátrání po osudech původních majitelů a jejich potomků.

Projekt vznikl ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni s podporou města Plzně  a organizace Plzeň-TURISMUS. V září tohoto roku bude výstava k vidění také v mázhausu plzeňské radnice.

Fotografie: (c) České centrum Brusel